Straipsniai
krutu didinimas implantais plastine chirurgija
Kodėl slenka plaukai?

 

 

Didžiausia bet kurio gydymo klaida – simptomų pašalinimas. Simptomai (šiuo atveju – plaukų slinkimas) tik rodo problemą, jie yra pasekmė. Norint išspręsti problemą (sustabdyti plaukų slinkimą) reikia surasti priežastį. Kai pašaliname priežastį, galime bandyti atstatyti plaukų augimą.

Plaukų slinkimo priežasčių reikėtų pradėti ieškoti, jei kasdien iškrenta daugiau nei 80-100 plaukų. Jei plaukai tiesiog lūžinėja, tai susiję su jų struktūros pažeidimu, ir reiškia, kad jiems reikia daugiau priežiūros.

 

PRIEŽASČIŲ, DĖL KO SLENKA PLAUKAI, gali būti įvairių, jų gali būti viena arba netgi kelios:


1.  Nepilnavertė ir nesubalansuota mityba, griežtos dietos (netenkama riebalinio audinio, kuriame gaminasi moteriški hormonai ir tirpūs riebaluose vitaminai bei mineralai), vegetarizmas, gyvūninių baltymų, vitaminų ir mikroelementų trūkumas (avitaminozė): A, B, C, D, E, F, folio rūgšties, biotino, kalcio, cinko, seleno, vario, silicio, magnio, nepakeičiamųjų omega riebalų rūgščių. Vitaminų trūkumas ypač jaučiamas pavasarį. Įsidėmėtina, kad vitamino A perteklius taip pat gali sukelti plaukų slinkimą.

2.    Rūkymas ir alkoholis – stabdo bet kokių vitaminų įsisavinimą organizme.

3.    Sezoniškumas (rudenį ir pavasarį plaukai krenta labiau).

4.    Genetinis paveldimumas (iš tėvų, ypač iš abiejų pusių).

5.   Vyresnis amžius (ypač virš 50 metų, dėl hormonų pertrvarkos organizme ir kraujagyslių problemų).

6.   Hormonų disbalansas (pvz.: moterims 3 mėn. po gimdymo, per menopauzę, paauglystės laikotarpiu).

 

7.  Stresai, chroniškas pervargimas, įtampa. Įdomu tai, kad plaukai pradeda slinkti ne iš karto, bet po kelių mėn. nuo patirto didelio emocinio ar fizinio šoko.

 

8.  Ligos (cukrinis diabetas, anemija, vilkligė, skydliaukės sutrikimai, tuberkuliozė ir kt.) – plaukų slinkimas praeina, kai pasveikstate.



9.   Galvos traumos ar galvos odos pažeidimai, nudegimai, po jų atsiradę randai galvos odoje.

10. Vaistų vartojimas (nuo vėžio, artrito, podagros, depresijos, širdies ligų, aukšto kraujospūdžio, aknės, psoriazės, kontraceptikai).

11.  Chemoterapija (onkologinės ligos) ir rentgenoterapija – po gydymo kurso baigimo plaukai atauga per 6-12 mėn.

12.  Sunkios chirurginės operacijos su narkoze, kraujo neteikimas, cezario pjūvis.

13. Odos infekcijos (grybelis, seborėja, dermatitas ir kt.), ypač lydimos aukštos temperatūros.

14.  Sutrikusi galvos odos ir plaukų šaknų kraujotaka.

15.  Galvos odos išsausėjimas.

16. Neteisinga plaukų priežiūra, mechaninis plaukų pažeidimas (dažymas, cheminis šukavimas, šlapių plaukų šukavimas, plaukų lakų naudojimas, prastos kokybės, agresyvios cheminės plaukų kosmetikos naudojimas, netinkamas šampūnas).


 

17. Tam tikros šukuosenos (dredai, afrikietiškos kasytės, kietos uodegos ir kuodeliai, sklastymo darymas visuomet toje pačioje vietoje).


 

18.  Prasta galvos odos ir plaukų higiena.

19. Ryškūs temperatūrų pokyčiai (karštų prietaisų naudojimas – feno, tiesintuvo, žnyplių), galvos apdangalo nedėvėjimas žiemą ir vasarą.

 

20. Netinkamo dydžio, per maži, spaudžiantys galvos apdangalai (kepurės, perukai), kurie trikdo galvos odos kraujotaką, perkaitina plaukus.

21. Plaukų tampymo sindromas – psichinė liga, kai žmogų valdo nenugalimas noras rauti plaukus nuo antakių, galvos ar kitų kūno vietų, lieka išrautų plaukų „dėmės“.

22.  Apsinuodijimai cheminėmis medžiagomis (pvz. arsenu).

23.  Silpnas imunitetas.

 



Vyrams plaukų slinkimas dažniausiai yra susijęs su paveldimumu. Tai gali įvykti ir jauname amžiuje.

Moterims plaukai dažniausiai slenka dėl hormoninių priežasčių, kai jų organizme padaugėja „vyriškojo“ hormono testosterono, o „moteriškų“ hormonų estrogenų, kurie yra atsakingi už plaukų būklę, sumažėja. Tai paprastai pasireiškia paauglystėje, po gimdymo, per menopauzę.

Tikslią priežastį nustatyti padeda gydytojas – trichologas. Priklausomai nuo jos, parenkamas gydymas arba pateikiami patarimai, kaip sustabdyti plaukų slinkimą ir atsiauginti plaukus (kartais užtenka tik pakeisti šampūną).

Genetinis paveldimumas ir amžius – priežastys, kurių sukeliamo plaukų slinkimo negalime pakeisti, nes plaukų folikulai neatsistato, nebent būtų atliekama plaukų persodinimo procedūra. Visos kitos priežastys gali būti pašalintos, jei laiku susiimama spręsti problemą, ir vėl galite turėti sveikus, stiprius ir gražius plaukus,  nes savaime tai paprastai neišsisprendžia. 

 

 

7 POPULIARIAUSI MITAI: NUO KO SLENKA PLAUKAI?


Nors kai kurie mitai perduodami iš kartos į kartą daugybę metų ir sunkiai išraunami, bet, anot medikų, jie yra labai toli nuo realybės ir neturi įtakos tikrajam plaukų slinkimui:

 

Mitas Nr.1: plaukų slinkimą sukelia kasdienis galvos plovimas

Plaunant galvą iškrenta tik tie plaukai, kurie jau nebegyvybingi, dėl to tai nesukelia papildomo plaukų slinkimo. Naudojamas šampūnas veikia plaukus ir gali sąlygoti jų kritimą.

 

Mitas Nr.2: plaukų slinkimą sukelia kepurių ar perukų dėvėjimas

Tai tiesa tik tuo atveju, jei galvos apdangalai labai tankūs ir siauri, kad sutrikdo kraujotaką, ir tai gali paveikti plaukus bei sukelti laikiną jų kritimą. Tačiau, jei kepurė ar perukas atitinka Jūsų dydį ir yra pagaminti iš natūralių medžiagų, galima juos nešioti kasdien.


Mitas Nr.3: plaukų slinkimą sukelia per dažnas šukavimas

Tai gali atsitikti per daug intensyviai, grubiai šukuojant ar naudojant nekokybiškas šukas, kurios gali sužaloti plauko struktūrą ar sudraskyti galvos odą. Reikia naudoti natūralius šepečius ir šukas bei vengti grubių judesių šukuojant.

 

Mitas Nr.4: polinkis į plaukų slinkimą paveldimas pagal motinos liniją

Slinkimui turi įtakos genetika, bet tam gali turėti abiejų tėvų linijos su vienoda tikimybe.


Mitas Nr.5: ir vyrai, ir moterys plinka taip pat dažnai

Iš tiesų vyrai susiduria su tuo 8 kartus dažniau nei moterys, tačiau moterys dažniau ir garsiau apie tai kalba.


Mitas Nr.6: plaukų lieka ant šepečio – reiškia jie slenka

Jei iškrenta iki 100 plaukų per dieną – tai normalus plaukų regeneracijos (atsinaujinimo) procesas. Iškrenta tie plaukai, kurių gyvenimo ciklas pasibaigė ir juos pakeičia nauji.

 

Mitas Nr.7: neįmanoma išgydyti plikimo

Neatstatomas plaukų iškritimas sukeliamas tik tuomet, kai žūva plaukų folikulai, o tai dažniausiai nulemia tik paveldimumas arba amžius.

 

Taip pat skaitykite:

Kokie plaukų slinkimo požymiai moterims ir vyrams?

Efektyvios priemonės nuo plaukų slinkimo

Plaukų slinkimas po gimdymo




KOMENTARAI (0)
RAŠYTI KOMENTARĄ